Share

Orhan Kemal – Arkadaş Islıkları

 

orhan kemal arkadas isliklari pdf kitap indir 5e95470bce56e

orhan kemal arkadas isliklari pdf kitap indir 5e95470bce56e

pdf icon
Pdf Kitabı indir

Orhan Kemal – Arkadaş Islıkları PDF KİTAP ÖZETİ;

Orhan Kemal – Arkadaş Islıkları ,Cumhuriyet Edebiyatının öykü ve roman bakımından güçlü isimleri arasında yer alan Orhan Kemal, 1914 yılında Adana’nın Ceyhan ilçesinde dünyaya geldi. Eserlerinde köyden kente göç eden yoksul insanları, sokaktaki kimsesizleri, tarlada çalışan ırgatları anlatmıştır. Yazar romanlarının kahramanlarını yoksul insanlardan seçmiştir. Her yapıtında işsizliğe ve yoksulluğa değinmiştir. Eserlerinde diyaloglara ağırlık vermiş, öykü roman ve film senaryoları da yazmıştır. Arkadaş Islıkları romanında da fakir bir gencin düzensiz yaşamının mücadelesini konu almıştır.

Sokaktaki isimsiz kişileri hepimizin tanıdığı karakterlere dönüştüren, onları en yakınımızdaki insanlar arasına sokan, hatta kendi verdiği adlarla toplumsal birer tipleme haline getiren Orhan Kemal, Arkadaş Islıkları adlı bu kitabında bir kez daha insanın serüvenini ele alıyor. Arkadaş Islıkları, genç bir delikanlının aldığı uzun yolu anlatırken bir yandan da arkadaşlarımızın çaldığı o ıslıkların üzerimizde nasıl bir etki bıraktığını da dile getiriyor.

Orhan Kemal’in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir.

Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.

pdf icon
Pdf Kitabı indir
pdf icon